Dziesięć zasad przekazanych przez staruszków z wyspy japońskiej Ogimi

  1. Bądź zawsze aktywny i nigdy się nie zatrzymuj. Kto porzuca to co kocha i potrafi robić, traci sens życia. Dlatego , gdy skończysz pracować zawodowo, nadal wykonuj rzeczy wartościowe, rozwijaj się, wnoś piękno do życia innych i bądź im przydatny, pomagjąc i nadając kształt swojemu światu.

  2. Przyjmuj życie ze spokojem. Jakość życia jest odwrotnie proporcjonalna do pośpiechu. Jak mówi stare przysłowie:”Idąc powoli zajdziesz daleko”. Gdy przestajemy ulegać temu, co pilne, czas i życie nabierają nowego znaczenia.

  3. Nie jedz do syta. Także w kwestii odżywiania i długowieczności “mniej znaczy więcej”. By zachować długo dobre zdrowie, nie wolno się opychać, lecz dla zaspokojenia głodu należy jeść odrobinę mniej, niż byśmy chcieli. Zgodnie z zasadą osiemdziesięciu procent.

  4. Otaczaj się dobrymi przyjaciółmi. Oni są najlepszym eliksirem, by pozbyć się trosk dzięki udanej pogawędce, opowiedzieć i wysłuchać anegdot, które sprawią, że będziesz wesoły, poprosić o radę, wspólnie się bawić, dzielić się, marzyć czyli żyć.

  5. Do swoich następnych urodzin zadbaj o formę. Woda jest w ciągłym ruchu, przepływa świeża i nie stoi. W ten sam sposób twój pojazd życiowy (ciało) potrzebuje odrobiny codziennej pielęgnacji, by wystarczył na wiele lat. Poza tym ćwiczenia sprawiają, że w organizmie wydzielane sa hormony szczęścia.

  6. Uśmiechaj się. To przyjemny gest wobec przyjaciół, lecz relaksuje też tego, kto to robi. Dobrze jest mieć świadomość, co w życiu jest nie tak, ale nie można zapominać o przywileju, jakim jest bycie tu i teraz, w tym świecie pełnym możliwości.

  7. Odnów swoją relację z przyrodą. Większość ludzi żyje w miastach, chociaż człowiek jest stworzony do stapiania się z naturą. Ma potrzebę do niej regularnie wracać, by naładować baterie duszy.

  8. Bądź wdzięczny. Swoim przodkom, naturze dostarczającej ci powietrza i pożywienia, życiowym towarzyszom, wszystkiemu co rozświetla twoją codzienność i sprawia , że czujesz się szczęśliwy, że żyjesz. Poświęć każdego każdego dnia kilka minut na podziękowania, a zwiększysz swój przepływ szczęścia.

  9. Żyj chwilą. Przestań narzekać na przeszłość i bać się o przyszłość. Wszystko co masz, to dzisiejszy dzień. Wykorzystaj go jak najlepiej, by był wart zapamiętania.

  10. Podążaj za swoim ikigai. Jest w tobie pasja, wyjątkowy talent, który nadaje sens twoim dniom i pcha cię do tego, by dawać z siebie to, co najlepsze, aż do samego końca.Jeśli go jeszcze nie znalazłeś, to jak mawiał Viktor Frankl, twoją najbliższą misją jest jego odnalezienie.”




Zasady te zostały wzięte z książki Bertil Marklund- “Skandynawski sekret- 10 prostych rad jak żyć szczęśliwie i zdrowo”



Dekalog dobrego małżeństwa

1. Okazuj szacunek

Wiadomo, że związek małżeński cechuje duża bliskość między partnerami. Nie można jednak zapominać o tym, że konieczna jest pewna doza szacunku do drugiej osoby. Gdy szacunek zanika, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się lekceważenia, wzgardy.

Szacunek nie koliduje z uczuciem bliskości. Jest on raczej jak przeźroczysta woalka, która chroni nas przed zbytnim, rujnującym związek, spoufaleniem się. Powinniśmy starać się okazywać szacunek swojemu partnerowi. Sprawi mu to na pewno dużo przyjemności. Regularne pielęgnowanie tego rodzaju postawy sprawi także, że z czasem traktowanie innych z rzeczywistym szacunkiem stanie się naszą naturą.

2. Bądź tolerancyjny

Tolerancja oznacza umiejętność akceptowania krytyki, czy uwag bez pragnienia wzięcia odwetu. Cechę tę bardzo dobrze opisuje wedyjska maksyma:

"Powinniśmy być bardziej tolerancyjni niż drzewo,

gdyż nawet jeśli jest ścinane, nie protestuje,

gdy wysycha – nie prosi o wodę."

Nie jest to może łatwe do wprowadzenia w życie, ale powinniśmy próbować, ćwiczyć taką postawę. W rozwijaniu cechy tolerancji bardzo pomocną praktyką jest medytacja.

3. Wspieraj

Małżeństwo to nie związek dwóch osób oparty na wzajemnej eksploatacji. Małżeństwo to związek, w którym partnerzy pomagają sobie, wspierają się. Codzienne życie często nie jest łatwe. Nie powinniśmy być dla swojego partnera kolejnym źródłem stresu, kolejnym ciężarem.

Raczej powinniśmy go wspierać w pokonywaniu jego trudności, starać się przynieść mu ulgę. Naturalnym wyrazem naszej troski o innych jest rzeczywista pomoc. Bez tego troska pozostaje tylko dobrym życzeniem. Powinniśmy zawsze szukać okazji, aby służyć dobru drugiej osoby, bez oczekiwania nagrody czy nawet docenienia.

4. Bądź wyrozumiały

Każdy ma swoje dobre i złe cechy. Ktoś może być spokojny, ale też leniwy, ktoś inny może być niezwykle aktywny, ale i nerwowy. Zbyt często wyolbrzymiamy cudze błędy przy równoczesnym minimalizowaniu własnych. W tej kwestii znacznie lepiej jest skupić się na pracy nad sobą samym. Gdy jesteśmy świadomi swoich własnych niedoskonałości, łatwiej nam jest być wyrozumiałym w stosunku do niedoskonałości innych osób.

5. Sam dąż do doskonałości, ale nie oczekuj jej od twojego współmałżonka

Przestańmy oczekiwać od partnera, aby był idealny. Starajmy się widzieć w nim jego dobre cechy. Wyszukujmy je, tak jak pszczoła zawsze szuka nektaru. Nie skupiajmy się na wadach partnera. Innymi słowy, nie bądźmy jak mucha, która lubi buszować w nieczystościach.

Zamiast dążyć ze wszystkich sił do tego, aby nasz współmałżonek zmienił się na lepsze, skupmy się raczej na własnym rozwoju. Musimy zrozumieć także, że druga osoba jest naszym partnerem w życiu a nie naszą własnością. Ma wolną wolę i sama ponosi odpowiedzialność za własne decyzje. Możemy ją zachęcać do czegoś, ale nie zmuszać. Inspirować, ale nie podejmować za nią decyzji.

6. Motywuj swą postawą

Sami bądźmy dobrym przykładem właściwego zachowania, odpowiedniego traktowania współmałżonka. Najlepszym nauczycielem jest bowiem ta osoba, która uczy własnym przykładem.

7. Bądź ostrożny w osądzaniu

Trudno jest ocenić motywy i intencje drugiej osoby. Emocje są tu zawsze złym doradcą. Nieosądzanie innych oszczędzi nam wielu nieporozumień i przysporzy wielu przyjaciół.

8. Przepraszaj kiedy źle postąpiłeś nawet jeśli druga osoba postąpiła gorzej

Częstą przyczyną przedłużania się konfliktów rodzinnych jest myślenie, iż większa wina leży po tej drugiej stronie i w związku z tym to ona czy on powinien przeprosić pierwszy.

Słowo przepraszam tak naprawdę nic nas nie kosztuje, oprócz poświęcenia części własnej dumy. Kiedy zrobimy pierwsi ten gest pomijając kwestię kto miał rację, pokazujemy również partnerowi, że zależy nam na dobrej relacji w związku. W takiej sytuacji partner nawet bardziej doceni nasze próby załagodzenia konfliktu.

9. Wybaczaj

Nasz gniew na innych najbardziej krzywdzi i niszczy nas samych. Chowanie urazy nawet do jednej osoby potrafi skutecznie zatruć nasze własne życie. Musimy wybaczać krzywdy wyrządzone nam przez innych. Ludzie byli, są i będą niedoskonali tak jak i my sami jesteśmy niedoskonali. I ponownie: jeśli jesteśmy świadomi swoich własnych niedoskonałości i popełnionych błędów, łatwiej nam będzie wybaczyć innym.

10. Nie wiń innych za swoje cierpienia, przede wszystkim bądź pokorny i współczujący

Według nauk jogi, każde cierpienie, które spotykamy w życiu jest tak, czy inaczej wynikiem naszych wcześniejszych złych czynności. Nazywa się to prawo karmy. Oznacza to, że nigdy nie powinniśmy winić drugiej osoby za cierpienie, którego doświadczamy (dotyczy to zarówno cierpienia fizycznego jak i psychicznego). Nawet, jeśli dana sytuacja była wywołana przez daną osobę, to w ostatecznym rozrachunku zbieramy gorzkie żniwo, które sami kiedyś zasialiśmy.

Pokora to bardzo obszerny temat, ale w skrócie można powiedzieć, że jest ona symptomem oraz warunkiem czyjegoś zdrowia duchowego. Ludzie dumni są bardzo nieszczęśliwi, są utrapieniem dla innych i dla siebie samych.

Współczucie to bardzo piękne i szlachetne uczucie. Jest ono jednym z aspektów prawdziwej miłości. Powinniśmy nim obdarzać wszystkich bez wyjątku. Każdy z nas doświadcza w życiu ogromu niedogodności, stresu, niepokojów i bólu. Kiedy docenimy to, że dotyczy to także osoby obok nas, to łatwiej będzie nam zapomnieć o różnicy zdań czy wybaczyć jej winy.


Zasady szczęśliwego małżeństwa

  1. Najłatwiejszym sposobem osiągnięcia domowego szczęścia jest pielęgnowanie przez małżonków bezinteresowności.

  2. Nigdy nie bądźcie źli jednocześnie.

  3. Nigdy nie mówcie do siebie podniesionym głosem, chyba że dom się pali.

  4. Niech każde z was stara się jak najczęściej spełniać życzenia drugiego.

  5. Niech walka z egoizmem będzie waszym codziennym celem i praktyką.

  6. Nigdy nie doszukuj się błędów, chyba że jakiś błąd został popełniony, i zawsze przemawiaj z miłością.

  7. Nigdy nie wypominaj błędów przeszłości.

  8. Zaniedbajcie raczej cały świat niż siebie nawzajem.

  9. Nigdy nie każ powtarzać żadnej prośby.

  10. Nigdy nie rozstawajcie się na cały dzień bez słów miłości, które będziecie mogli sobie powtarzać pod nieobecność drugiej osoby.

  11. Nigdy nie rób uwag kosztem drugiego.

  12. Nigdy nie dopuśćcie, by słońce zaszło nad waszym gniewem czy urazą.

  13. Nigdy nie spotykajcie się bez pełnego miłości powitania.

  14. Nigdy nie zapominajcie szczęśliwych chwil z początków waszej miłości.

  15. Nigdy nie wzdychajcie nad tym, co mogłoby być, lecz jak najlepiej korzystajcie z tego, co jest.

  16. Nigdy nie zapominajcie, że małżeństwo jest ustanowione przez Boga i tylko Jego błogosławieństwo może uczynić je takim, jakim być powinno.

  17. Nigdy nie spocznijcie, póki oboje nie będziecie pewni, że kroczycie tą samą wąską ścieżką.


zasady wzięte ze strony internetowej https://adonai.pl/malzenstwo/?id=24